Багато хто з Вас одразу запитає: чому суниця садова, а не полуниця? Суниця садова або суниця великоплідна (лат. Fragaria ananassa) – це культурний представник голландської селекції, виведений в 18 столітті шляхом гібридизації крупноплідної чилійської суниці і морозостійкої віргінської. Багато хто помилково називає її полуницею за великий розмір плодів. Даний вид суниці широко культивується в більшості країн. Сьогодні виведено понад дві тисячі сортів суниці садової. В Україні ця назва також затверджена на законодавчому рівні і внесена у державний реєстр сортів рослин, які придатні для поширення в Україні (даний реєстр затверджений Мінагрополітики України).
Цікавий факт: за опитуваннями у соцмережах полуниця – це найулюбленіша ягода. Якщо взяти усі ягоди (смородина, порічки, малина, аґрус, ожина, виноград, лохина, жимолость та ін.) разом взяті, то полуниця переважає їх у 2 рази. Тому багато хто бажає її вирощувати у себе на земельній ділянці, бо це одна практично з найперших весняних ягід.
Звичайно, успіх її вирощування багато у чому залежить від посадки. Переваги осінньої посадки полягають у тому, що у цей час розетки не вимагають захисту від пересихання ґрунту та й шкідників у цей час менше у ґрунті, тобто вони вже не такі активні як у весняні та літні місяці. У цей час рослина має ще час для гарного вкорінення, формування плодових бруньок та гарного перезимування. Тобто за 1,5-2 місяці рослини до настання холодів ще мають достатньо часу для їх вкорінення.
Як правило посадку проводять у кінці серпня – початку вересня. Основні правила осінньої посадки суниці садової:
1. Якісні саджанці, тобто розетки. Високоякісні розетки повинні мати 2-3 листки з короткими черешками і добре розвиненим сердечком у центрі розетки. Листя розеток не повинне бути уражене хворобами. У високоякісної розсади коренева система має бути добре розгалужена, довжиною не менше 6-8 см. Зараз багато садівничих господарств пропонує касетну розсаду суниці садової. Її переваги – це добра приживаємість, оскільки рослина менше страждає від стресу під час садіння.
2. Ґрунт. Культура не відрізняється примхливістю, але як і більшість рослин, віддає перевагу родючому ґрунту. Непридатні для суниці садової вапнякові, заболочені та надмірно кислі ґрунти. Кращі за гранулометричним складом супіщані та суглинкові ґрунти. На перезволожених ділянках можна знизити рівень стояння ґрунтових вод за допомогою дренажу або викопування канав для відведення води у більш знижені місця. Також можна саджати суницю на підвищені гряди, але ґрунт має бути родючий. Перед висаджуванням розеток у ґрунт вносять органо-мінеральні добрива або органічні, проте у подвійній нормі.
3. Схема садіння. Як правило суницю садову саджають рядковим способом із міжряддями 60-70 см і відстанню між рослинами в ряду 15-20 см. Якщо суницю саджають на агроволокно, то використовують наступну схему посадки 20 × 80 × 15-20 см.
4. Достатня кількість вологи. Суниця садова – дуже вологолюбна культура. Тому після висаджування для чудового вкорінення, якщо немає дощів і спекотно, не забувайте її поливати щодня. Ця культура має мичкувату поверхневу кореневу систему, тому сильно потребує вологи.
5. Підживлення. За тиждень – два після посадки розетки потрібно підживити. Для цього чудово підходять рідкі органічні добрива, особливо ті, що виготовлені на основі курячого посліду.
Ну і якщо Ви запізнилися з оптимальними термінами посадки, а суницю хочете посадити, то купуйте касетну розсаду, яка набагато ліпше приживеться, оскільки коренева система уже буде з грудкою землі. Потім такі посадки, щоб не вимерзли взимку, замульчовують листям, перегноєм або компостом.