Для нормального росту і розвитку рослин крім вуглецю, кисню і водню, які рослини отримують із повітря та з водою, їм також ще потрібні наступні поживні речовини: макро- (азот, фосфор, калій, кальцій, магній, сірка) і мікроелементи (залізо, марганець, цинк, мідь, бор, молібден, кобальт, кремній та ін.).
Під час забезпечення сільськогосподарських культур поживними речовинами у повному обсязі відповідно до їх вимог є досить цікавий факт: наявність поживних речовин у ґрунті не є гарантією надходження їх у рослини у достатній, тобто оптимальній кількості.
Їх дефіцит, недоступність через ґрунтові, агротехнічні фактори і погодно-кліматичні умови призводить не тільки до зменшення врожайності, але і якості продукції.
Зменшують доступність поживних речовин з ґрунту наступні фактори зовнішнього середовища:
– низька або надмірна вологість;
– низькі або високі температури повітря або ґрунту;
– переущільнення ґрунту;
– надмірна кислотність або лужність ґрунту;
– інші фактори.
На рисунку детальніше розписано, які фактори впливають на доступність для рослин окремих поживних речовин.
Тобто рослини можуть відчувати дефіцит поживних речовин навіть при достатньому вмісті їх у ґрунті. Через ці фактори часто спостерігається «голодування» рослин, тобто не засвоюваність або навіть «блокування» вбирання поживних речовин.
Тому кореневі і позакореневі підживлення безпосередньо стають для таких рослин «інтенсивною терапією». Завдяки таким підживленням рослина виходить із стресу, адаптується до несприятливих погодних умов, підвищується її врожайність та покращуються якісні показники (наприклад, підвищується вміст цукрів, клітковини, вітамінів та ін. у вирощеній продукції), економляться час та кошти.
Наприкінці потрібно відмітити, що кореневі і позакореневі підживлення є лише допоміжним способом застосування добрив, а не основним. Проте такий спосіб є дуже важливим і нехтувати ним не можна. Ним можна лише скоригувати нестачу поживних речовин. Для повніцінного поповнення запасів поживних речовин восени обов’язково потрібно вносити добрива під основний обробіток ґрунту. Це пролонгований захід з підвищення родючості ґрунтів.