Весняні роботи у саду починаються з огляду плодових дерев і ягідників. Потрібно лікувати рани, опіки, тріщини. Потребує сад навесні обрізки та профілактики від зимуючих шкідників. Щоб знати, як перезимувало дерево, можна зрізати кілька гілочок і поставити їх на кілька днів у воду. Після цього розрізати навпіл бруньку і подивитися на її текстуру всередині. Світло-зелена тканина означає, що зимування пройшло успішно.
Звичайно, для обрізки саду спочатку потрібно підготувати необхідний асортимент: секатори, ножі, пилку, драбину і садовий вар. Обрізку починають тоді, коли температура не буде опускатися нижче +5 °С. Обрізка плодових дерев — необхідний спосіб для формування крони, росту і плодоношення рослин в саду. Також у березні роблять санітарну обрізку ягідників. Всі обрізані гілки, якщо вони були пошкоджені хворобами, потрібно спалити.
Також у цей період потрібно полікувати дерева, які мають тріщини (морозобоїни) і дупла. Для лікування дупел необхідно спочатку його всередині зачистити від мертвих тканин, потім продезінфікувати 5% розчином залізного або мідного купоросу. При цьому потрібно дотримуватись техніки безпеки. Далі замазати дупло цементним розчином: 1 частина цементу, 1 частина вапна і 3 частини піску. Розвести так, щоб була консистенція густої сметани. Далі цю суміш викласти у дупло. Морозобоїни замазують садовим варом або масляною фарбою.
Лікування ран на корі – також обов’язковий захід у весняний час. Лікування найкраще почати тоді, коли обмінні процеси у дереві ще не активізувалися і не почався сокорух. Для того, щоб мінімізувати проникнення у дерево хвороботворних бактерій, рани потрібно покрити садовим варом або масляною фарбою.
Також у цей час важливо провести боротьбу із зимуючими шкідниками. Для цього садок потрібно обробити водним розчином сечовини високої концентрації. Для дерев цей захід у березні безпечний.
Лишайники на корі дерев можна знищити наступним чином: дуже обережно спеціальною м’якою скребачкою очищують кору від лишайників, але при цьому намагаються не пошкодити кору дерева. Потім стовбури і скелетні гілки обприскують п’ятивідсотковим розчином залізного купоросу. Робити це потрібно до початку сокоруху.
Від сонячних опіків кору плодових дерев рятує побілка кори. Тому ця процедура весною і восени обов’язкова.
У березні слід провести підживлення саду. Після проведеної обрізки або під час формування бруньок для рослин необхідна велика кількість поживних речовин, які допоможуть сформувати врожай і забезпечать їх стресостійкість до несприятливих умов навколишнього природного середовища. Тому у березні вносять швидкодіючі азотовмісні добрива: з органічних найліпше підходить курячий послід або добрива на його основі.
До відома: у березні під час набухання бруньок, плодово-ягідні культури підживлюють 50% норми азотних добрив. Решту дози азоту додають разом з фосфорно-калійними добривами, а саме підживлюють рослини після цвітіння або на початку масового зав’язування плодів чи ягід.
Важливо пам’ятати, що весняна обробка саду від шкідників та хвороб, а також органічне підживлення саду – це запорука високого і якісного врожаю, а також збереження родючості ґрунтів.